Luneta noktowizyjna - jak wybrać?

0
Luneta noktowizyjna - jak wybrać?

Luneta noktowizyjna – którą wybrać?

W ostatnich miesiącach sporo działo się na rynku noktowizji i termowizji. Wciąż się dzieje i będzie działo jeszcze więcej, ale warto pochylić się nad obecnie dostępnymi rozwiązaniami, aby ułatwić sobie pozyskiwanie zwierzyny, bo obecnie dostępne urządzenia wiele nam oferują.

Od lunety noktowizyjnej zaczynamy cykl porównań, które ułatwią Ci wybór najlepiej dopasowanych do Ciebie urządzeń. Zyskuje ona zwolenników ze względu na szereg udogodnień, które nam proponuje. Pierwszą olbrzymią zaletą jest możliwość montażu jej na broni za pomocą standardowych obejm fi 30 (jak do zwykłej lunety) a to odróżnia ją od wcześniejszych urządzeń noktowizyjnych do których musieliśmy kupować dedykowany im montaż. Nie da się również ukryć faktu, że wygląd lunety zamontowanej na broni zdecydowanie wygrywa z małą cegiełką proponowaną wcześniej przez producentów celowników noktowizyjnych. Waga urządzenia noktowizyjnego starego typu w prawdzie bywała mniejsza od wagi lunety noktowizyjnej, ale producenci już nad tym pracują i pojawiły się już pierwsze lżejsze jednostki (ale o tym później).

Nowoczesny myśliwy w dzisiejszych czasach korzysta ze zdobyczy techniki i nawet najbardziej tradycyjni pasjonaci łowiectwa przekonują się, że łatwość rozpoznania celu oraz oddania celnego strzału, który położy zwierzynę a nie jedynie porani, warta jest uwagi.

Pewnie zastanawiasz się jeszcze - wybrać noktowizję czy termowizję? Twój wybór zależy od twojego stylu polowania, rodzaju łowiska no i od tego jaki sprzęt już posiadasz. Popularnym w ostatnim czasie stało się posiadanie dwóch urządzeń: małej kamery termowizyjnej noszonej w dłoni i celownika noktowizyjnego zamontowanego na broni. Dlaczego? Przebywając w łowisku nie możemy „rozglądać się” przez celownik zamontowany na broni. Natomiast przez małą, wygodną kamerę termowizyjną z łatwością zauważymy zwierzynę, nawet ukrytą za krzakiem. Wówczas możemy sięgnąć po broń na której zamontowaliśmy celownik noktowizyjny, aby z dużą dokładnością rozpoznać cel oraz oddać precyzyjny strzał. 

Obecnie na rynku pojawiają się coraz bardziej nowoczesne lunety noktowizyjne. TOP 3 w tej dziedzinie stanowią:

Luneta noktowizyjna InfiRay TD50L

Luneta noktowizyjna Hikmicro Alpex A50TN

Luneta noktowizyjna PARD DS35

Co warto porównywać?

Większość przydatnych funkcji występuje we wszystkich tych urządzeniach. Przede wszystkim wszystkie mogą być używane w dzień i w nocy, są wodoodporne w klasie IP67, odporne na odrzut, posiadają tryb obrazu w obrazie (PIP), mają możliwość wyboru urządzenia z iluminatorem o długości fali 850nm lub 940nm, mogą pracować z dalmierzem (w przypadku urządzenia PARD dalmierz jest zamontowany na stałe – przy zakupie trzeba wybrać opcję z nim lub bez niego), mają pamięć kilku użytkowników do konfiguracji siatki celowniczej, automatycznie aktywowane nagrywanie filmów, łączenie przez WiFi i aplikacje na telefon z różnymi opcjami przydatnymi bardziej lub mniej (w zależności od modelu np.: przesyłanie obrazu na komórkę, sterowanie ustawieniami czy wysyłanie filmów do social media). Wszystkie mają serwis w Polsce i 24msc gwarancję.

Porównanie najważniejszych funkcji:

Cecha

InfiRay TD50L

Hikmicro Alpex A50TN

PARD DS35

Komentarz

Waga

<1000g

1062g

730g

 

Zasilanie

Wbudowany akumulator 6600mAh + dodatkowe wymienne ogniwo 18500

wymienne ogniwo CR123X1

Wymienne ogniwo 18650

Wymienne ogniwa bierzemy w kieszeń w takiej ilości jaka nam potrzebna (nieskończony zapas energii)

Długość

395mm

442mm

410mm

 

Zoom optyczny

4x

3,5x

5,6x

Powiększenie wyjściowe

Zoom cyfrowy

płynny 4x

4x

2x5,6=11,2x

 

Tryby obrazu

3 tryby (dzień, księżyc, gwiazdy)

2 tryby (dzień, noc)

4 tryby ( kolor, czarno-biały, zielony, żółty)

 

Krzyż celowniczy

6 rodzajów

kolorów

5 rodzajów

7 kolorów

6 rodzajów

3 kolory

 

Obiektyw

50mm

50mm

35mm

Większy obiektyw zapewnia większą swobodę patrzenia

Zasięg obserwacji w nocy

600m

600m

650m

Zasięg zależny jest od mocy doświetlacza

Sensor

CMOS 1440x1080px

1920x1080px

Możliwość wyboru 1920x1080 lub
2560x1440 (2K)

Sensor zbiera obraz - to jest kamera urządzenia

Wyświetlacz

1280x960px LCOS

1024X768px OLED

800x800 LTPS

Wyświetlacz przekazuje obraz Tobie - to odtwarzacz tego co nagra sensor

Ciekawostka

Płynny zoom bez przeskakiwania obrazu, tryb obrazu w bardzo trudnych warunkach, bezksiężycowa noc (gwiazdy)

Odmgławianie obrazu

Okrągły wyświetlacz LTPS – pierwszy taki na rynku

 

Zastanów się czego potrzebujesz.

Teraz zastanów się jak polujesz, czy będziesz chodził z tym urządzeniem czy raczej siedział na ambonie? Czy waga i wielkość jest dla Ciebie istotna?

Różnice w parametrach sensora w tych urządzeniach nie są znaczne, ale wyświetlacze różnią się już w istotny sposób. Nie tyle rozdzielczością co rodzajem. Jakość obrazu będzie bardzo zbliżona z lekką przewagą OLED ze względu na lepszą czerń (czerń we wszystkich jest czarna tylko w OLED trochę bardziej). Wyświetlacz LCOS  i LTPS wygrywają z kolei w kategorii odporności na temperatury. 

Zwróć uwagę na zasobność akumulatorów i łatwość ich wymiany w terenie. Właściwie wszystkie te modele mają wymienne ogniwa, tylko różnią się ich zasobem energii a wracając też do wyświetlaczy one również zużywają energię w innym tempie. Mówią, że najmniej energii zużywają ekrany LCOS, które są często nazywane "wyświetlaczami bliskiego oka"

Zoom wyjściowy to ważna informacja, to on jest punktem wyjścia dla powiększenia cyfrowego, które nie jest w stanie zapewnić jakości tej samej ilości powiększeń co optyka standardowa. Zastanów się do jakiej lunety jesteś przyzwyczajony, większy zoom optyczny zmniejszy obszar obserwacji na bliższych dystansach, natomiast mniejszy zoom optyczny zmniejszy widoczność na duże odległości. Czy częściej strzelasz na bliskie czy dalekie dystanse? Prawdopodobnie Twój karabin był przystrzelony na strzelnicy do tarczy na odległości 100m, jak dobrze umiesz dostosować punkt celowania na większej odległości?

Jeśli jesteś fanem technologii, prowadzisz grupę społecznościową w tematyce polowań, lubisz dzielić się ze znajomymi swoimi osiągnięciami możesz zastanowić się również jakie funkcje oferują aplikacje na wszystkich modelach.

Dalej nie wiesz co wybrać ?

Zadzwoń 502338917 Zobacz na żywo i przekonaj się z którym Ci najwygodniej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl